Dogfrisbee

Jednoduše řečeno, dogfrisbee je házení talíře (disku) psovi. Když to řeknem trochu složitěji, jde o sport, kde psovod háže psovi disky, ať už jen do dálky nebo všemožnými hody. Jde o sport, kde záleží na zručnosti pána, zájmu psa a hlavně na zábavě. Dogfrisbee se totiž nedá dělat drilem!!!
Na první pohled vypadá dogfrisbee opravdu jednoduše. Není... :-) Psovod musí talíř hodit opravdu šikovně, jinak se pes může zranit a je zde hodně dbáno na správné dopady - a ty jsou dány bohem jen některým psům. Nejlepší na dogfrisbee je, že se psovod i pes opravdu vyblbnou, psovod se musí neustále něco učit a dá se hrát všude, kde to sedí psovi.

 

Dogfrisbee má několik disciplín. Asi k té nejzajímavější patří Freestyle. Většinou se závodí podle pravidel USDDN - jejich plné znění najdete na stránkách DiscDog.cz. Ve freestylu jde hlavně o show. Psovod a pes musí sice předvést pár povinných prvků, ale plně záleží na jejich fantazii. Většinou je freestyle obsažen v disciplíně Dogfrisbee, která se skládá z dvou kol Freestylu a jednoho kola minidistance. Další disciplíny se nazývají distanční. Jsou to - Minidistance (toss and fetch), Quadruped, TimeTrial a nově i Dogdartbee.
Minidistance je v podstatě házení disku do dálky a na čas. Hřiště je rozděleno na yardy, které jsou o bodovány. Přesněji:
více než 10 yardů = 1 bod
více než 20 yardů = 2 body
více než 30 yardů = 3 body
více než 40 yardů = 4 body
Když pes chytne disk ve výskoku, dostane ještě půl bodu navíc. Podle pravidel USDDN je ještě navíc uprostřed hřiště zóna, a když pes disk v té zóně dostane navíc zase půl bodu. Tým má 90 sekund, počítá se 5 nejdelších hodů, takže tým může získat až 25 bodů. Podle pravidel UFO je na hranici 35 metrů půlkruh, ve kterém když pes chytne disk dostane jeden bod navíc. Co se týče rozvržení hřiště, je takovéto:
15 - 25 metrů = 1 bod
25 - 35 metrů = 2 body
více jak 35 metrů = 3 body
Další rozdíl je, že tým má pouhých 60 sekund a počítají se všechny hody. Jak už jsem se zmiňovala výše, minidistance patří do disciplíny dogfrisbee. Zde ale je hřiště podle pravidel USDDN, ale bez prostřední zóny.
Dále tu máme The Quadruped. Tady jde doslova o házení do dálky. Na závodech je disciplína rozdělena na muže a ženy, nezáleží vůbec na čase, ale na délce. Neudělují se zde body, ale závodí se vyřazovacím způsobem, neboli tým s nejkratším hodem jde z kola ven.
Další disciplína je TimeTrial, neboli časovka. Úkol je jednoduchý, za nejkratší čas hodit dva 20-ti yardové hody... Vypadá to lehce co? NENÍ!!! Také platí, že máte na jeden hod maximálně minutu, takže celkově na dva hody maximálně dvě minuty. V reálu je to tak, že pokud do jedné minuty nehodí ani jednou 20 yardů, konec.
A jako poslední tu máme Dogdartbee. Znalci šipek asi tuší :-) Dartbee je totiž z angličtiny terč. Teoreticky je pes vlastně vaše šipka :-D Prakticky ani moc ne. Na ploše máte vlastně nakreslený terč, jehož střed je vzdálen 18,25 metrů. Terč se skládá ze 4 kružnic a každá je obodována. Hodnotí se podle toho, kde se nacházejí přední nohy psa v době chycení disku. Každý tým má vždy tři hody.