Jak ten čas letí...  v roce 1971, proběhla v hotelu U Tří králů ustavující schůze kynologické organizace, která takto zahájila v Tovačově oficiálně svou činnost, zaměřenou na výcvik psů. O tři roky později město přidělilo kynologům cvičiště vedle hřiště. Mimochodem, zde se cvičí dodnes :-)  Kynologové se od počátku věnovali sportovní kynologii, to znamená nácviku poslušnosti, obran a stop. Činnost kynologického klubu byla později rozšířena i o výcvik záchranářských psů a v roce 1990 byla v Tovačově založena Záchranná brigáda kynologů Severní Moravy, pod vedením Květoslava Štibory a Pavla Strnada. Brigáda pak změnila svůj název po statutárním rozdělení krajů na Záchranná brigáda kynologů Olomouckého kraje. Je zastřešena Svazem záchranných brigád kynologů ČR. Záchranářský výcvik obsahuje plošné vyhledávání, sutiny, záchranné stopování i vodní práce.
Za dobu svého působení se naši kynologové zúčastnili se svými psy spousty soutěží, závodů, dokázali s nimi úspěšně složit zkoušky z výkonu podle národních i mezinárodních zkušebních řádů apod. Tímto však jejich činnost zdaleka nekončí. Tovačovští kynologové prezentovali mnohokrát své dovednosti na předváděcích akcích pro veřejnost, na Dnech dětí, ale dokázali se také uplatnit při praktických nasazeních, jako například  při povodních v roce 1997, při hledání utonulého v Přerově na Laguně, při hledání sourozenců Vosmanských, atd. Kynologický klub v Tovačově se podílel na organizování "psích akcí", jako byl např. mládežnický tábor sportovní kynologie, tábor agility a dogfrisbee olomouckého sdružení Kirican, na zajištění 4. a 5. ročníku dogfrisbee závodu Kirican DiscDog Freestyle. Pořádaly se zde zkoušky z výkonu, závody, například BOHEMIA CUP v roce 2008, Pavel Strnad zajišťuje několikrát do roka v Tovačově tréninky pro olomouckou záchrannou brigádu. V současné době je registrováno v klubu 56 psů. Kynologický klub rovněž spolupracuje s Městským úřadem Tovačov při odchytu zatoulaných psů a jejich dočasném zajištění v kotcích, které jsou umístěny v areálu kynologického cvičiště. Od roku 2011 se zaměření kynologů ještě dále rozšiřuje o výcvik agility, tedy dalším psí sport, který je vhodný pro všechny psy a jejich páníčky, kteří mají rádi hru se psem a trochu veselého závodění. Tréninky sportovní kynologie probíhají vždy v neděli od 8 hodin u letního času a od 9 hod. v době zimního času, agility po dohodě a na tel. 724 734 160. Záchranáři cvičí vždy první sobotu v měsíci buď v Tovačově, nebo např. v bývalém cukrovaru v Bedihošti, v Zářičí, ale i v Rýmařově a jinde na Moravě. Bližší informace jsou na  https://www.zbkolk.websnadno.cz/

 

 

 

Článek pro Tovačovský Kamelot 11.11.2011

Tovačovští kynologové slaví 40 let

 

Kynologický klub Tovačov letos oslavuje 40 let svého působení. Ustavující schůze proběhla v roce 1971 v hotelu U Tří králů a zahájila tak oficiálně činnost klubu, zaměřeného na výcvik psů. O tři roky později město přidělilo kynologům cvičiště vedle fotbalového hřiště, kde se cvičí dodnes :-)

 

Kynologové se od počátku věnovali sportovní kynologii, to znamená nácviku poslušnosti, obran a stop. Sportovka se cvičí stále a její obliba nijak neklesá. V současné době jsme nově přidali samostatný výcvik pro začátečníky a štěňata, tak, aby se začínající pejskaři naučili správně svého pejska cvičit, komunikovat s ním, hrát si, chválit a odměňovat a vytvořili si se svým psem správně fungující tým. Tady dostanou rady, jak to udělat, aby jejich milé štěňátko vyrostlo v ovladatelného milého psa, který přináší radost a ne starost.

 

Činnost kynologického klubu byla po čase rozšířena i o výcvik záchranářských psů a v roce 1990 byla v Tovačově založena Záchranná brigáda kynologů Severní Moravy, pod vedením Květoslava Štibory a Pavla Strnada. Brigáda později změnila svůj název na Záchranná brigáda kynologů Olomouckého kraje. Záchranářský výcvik obsahuje plošné vyhledávání, sutiny, záchranné stopování a vodní práce. Obliba záchranařiny stoupá, přibývají totiž nové různé rasy, se kterými páníčci chtějí tuto disciplínu cvičit. Vyplývá to pravděpodobně z rozšiřující se škály plemen, a kdy páníčci nekoukají jen se svým chlupáčem na televizi, ale vyvíjejí spolu různé aktivity.

 

Letos přibyl v klubu další psí sport a to agility, které se zde postupně úspěšně rozjíždí. Tento psí sport vznikl v Anglii jako obdoba koňského parkuru. Oproti koním však na psím parkuru nejsou pouze skokové překážky, ale také tunely, kladina, áčko, houpačka, proskokový kruh, skok daleký a slalom. Úkolem teamu (pes a psovod) je překonat překážky v určeném pořadí, s minimem chyb a v nejkratším čase. Překážky překonává pouze pes a úkolem psovoda je psa správně na překážky navést a zbytečně mu nepřekážet :-)  Podle nároků na výkon lze agility provozovat jako rekreační hru i jako vrcholový sport. Je určeno pro psy všech plemen a psovody všech věkových kategorií. Teď na konci roku se k nám například přidal celý agility tým francouzských buldočků. To byste nevěřili, jak rychlí takoví buldočkové jsou, s jakým drivem běží za svou hračkou! A to neběhají jen agility, ale i coursing, mají své soutěže v přetahování o peška, chodí dogtreking….  Je vidět, že úplně stačí, když páníček není pecivál  :-)

 

Pro zájemce může klub nabídnout i výuku dogfrisbee (pes chytá různě házené frisbee – létající talíř), dogdancing (nebo-li tanec se psem) a klikr trénink (pozitivní metoda výcviku psů, která byla vynalezena pro výcvik delfínů, kosatek a podobných živočichů).

V roce 2012 přibude s největší pravděpodobností jestě další psí sport, v současné době velmi oblíbený, coursing. Je to běh psů za střapcem, taženým na lanku přes kladky. Psi zde soutěží, který z nich střapec dostihne a „uloví“ jako první.

 

Za dobu svého působení se naši kynologové zúčastnili se svými psy spousty soutěží, závodů, úspěšně s nimi složili  zkoušky z výkonu podle národních i mezinárodních zkušebních řádů, prezentovali mnohokrát své dovednosti na předváděcích akcích pro veřejnost, ale dokázali se také uplatnit při praktických nasazeních, jako například  při povodních v roce 1997, při hledání utonulého, při hledání zmizelých sourozenců, atd. Kynologický klub v Tovačově se podílel na organizování řady "psích akcí", jako byly např. mládežnické tábory, výcvikové tábory sportovní kynologie, agility a dogfrisbee tábory olomouckého sdružení Kirican, na zajištění 4. a 5. ročníku prestižního mezinárodně obsazeného dogfrisbee závodu Kirican DiscDog Freestyle, atd. O akce sportovní kynologie se nyní vesměs stará naše velice šikovná mládež: Lukáš Janošťák, Katka Němcová a Michal Kučerka. Pavel Strnad zajišťuje několikrát do roka v Tovačově výcvik pro olomouckou záchrannou brigádu. O agility a psí školku se stará Marcela Coufalíková.

 

Kynologický klub již řadu let spolupracuje s Městským úřadem Tovačov při odchytu zatoulaných psů a jejich dočasném zajištění v kotcích, umístěných v areálu kynologického cvičiště.

 

Od letošního roku má klub i nové webové stránky www.kktovacov.cz , na kterých jsou veškeré informace, aktuality, rozpis výcviku, ale také kontakty apod. Odkaz na web klubu je už umístěn i na stránkách Městského úřadu Tovačov.

 

Tréninky sportovní kynologie probíhají vždy v neděli od 8 hodin u letního času a od 9 hod. v době zimního času. Začátečníci, štěňata a agility pak cvičí podle aktuálního rozpisu na webu klubu. Záchranáři cvičí vždy první sobotu v měsíci buď v Tovačově, nebo např. v bývalém cukrovaru v Bedihošti, v Zářičí, ale i v Rýmařově a jinde na Moravě. Bližší informace jsou na  https://www.zbkolk.websnadno.cz/

 

No a co by si kynologický klub přál za dárek ke svým krásným čtyřicátým narozeninám? Moc by si přál, aby se konečně dořešilo vlastnictví klubovny s organizací AVZO a dále pak opravení děravého napoštěcího potrubí pro rybník Kolečko, které vede přes cvičební plochu a díky kterému je trávník samá díra. Často se tu brodíme vodou a zapadáme do hlubokých kráterů, které voda vymlela. Pro rozvíjející se rychlé agility je nutné co nejrychleji srovnat cvičební plochu, aby nedošlo k úrazům psovodů i psů, ale bez opraveného potrubí to nemá smysl. Doufáme, že do jara se to povede  :-)

 

Marcela Coufalíková